Problem SMOGU

Zanieczyszczenie powietrza to bardzo poważny problem. W Polsce głównym źródłem np. pyłu zawieszonego czy rakotwórczego benzo(a)pirenu są systemy grzewcze gospodarstw domowych. Dlatego w większości województw zostały wprowadzone tzw. uchwały antysmogowe, które m.in. w perspektywie kilku lat zakazują używania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (tj. kominków, piecyków wolnostojących itp.) charakteryzujących się dużą emisją zanieczyszczeń. Dalsze używanie ich będzie możliwe pod warunkiem, że spaliny z nich będą odpylane. W związku z tym pojawia się zapotrzebowanie na urządzenia odpylające spaliny, czyli małe elektrofiltry domowe.

Rynek miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń

Według danych GUS w Polsce jest około 5 mln domów, z czego około 25% jest wyposażone w kominek lub piecyk. Ponad połowa użytkowników deklaruje, że w sezonie grzewczym używa ich codziennie lub prawie codziennie.

Jakość powietrza w Polsce

Polska należy do czołówki krajów Unii Europejskiej pod względem zanieczyszczenia powietrza. Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej aż 36 miast znajduje się na ternie Polski (WHO, 2018).

Skutki smogu


Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie jest ogromny, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych. Prawie jeden na dziewięć przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem drobnymi cząsteczkami w UE odnotowano w Polsce.